Proč vlastně vytvářet nový kalendář, když máte jeden automaticky vytvořený s účtem?
Kalendář, který je automaticky vytvořen s účtem nelze přenést (převzít vlastnictví) a tak pokud hrozí, že v budoucnu bude potřeba předat kalendář někomu jinému, vytvořte kalendář nový.
Je možné oddělit různé potřeby plánování času - vytvořit si tak kalendář vlastních akcí, kancelářských, pro spolupracovníky atd.
Vytvořte si kalendář sdílený se spolupracovníky, kteří konkrétně vidí, případně upravují společné akce a tak mají všichni přehled a aktuální informace.
Vlastní tvorba je velice jednoduchá. Klikneme na Moje kalendáře - trojúhelníček vpravo, v místní nabídce pak vyberte Vytvořit nový kalendář.
Otevře se okno v němž vyplníte název kalendáře a několik dalších nastavení dle vlastního uvážení. Lze vyplnit popis kalendáře, umístění, upravit časové nastavení. To jsou ale poměrně podružné věci a lze je doplnit později. Na konci je důležité všechno potvrdit kliknutím na tlačíto Vytvořit kalendář. Níže také vidíte, že kalendář má nasdílený poze jeho vlastník - tj. ado_test@ado.cz.
Sdílení kalendáře lze provést už při jeho založení. Samozřejmě toto nastavení můžete kdykoliv změnit. Níže na obrázku vidíte možnosti sdílení - jsou v podstatě dvě:
Sdílení s velkým množstvím uživatelů, bez konkrétního výběru - jedná se buď o všechny uživatele internetu nebo všechny uživatele domény ado.cz. Tuto možnost nedoporučujeme, vždy je lepší mít pod kontrolou, komu svá data sdílíte. Kalendář sdílený všem uživatelům internetu jsou třeba české svátky apod. Takové kalendáře si můžete vyhledávat na internetu.
Sdílení konkrétním lidem - ideální způsob, kdy víte komu co sdílíte a jaká má oprávnění ke sdílenému kalendáři. Dále se budeme zabývat právě touto možností.
Pro nasdílení kalendáře konkrétní osobě stačí znát jeho e-mail (nemusí to být přímo gmail, ale musí mít registrovaný účet na googlu - třeba máte e-mail na seznamu.cz, ten si zaregistrujete na googlu a je to). Po vyplnění e-mailu nastavte oprávnění, jaké má uživatel mít ke kalendáři. Možnosti jsou následující:
Provádět změny a spravovat sdílení - nejvyšší oprávnění jaké lze dostat. uživatel může s kalendářem dělat co chce, vytvářet i mazat událostosti, převzít vlastnictví kalendáře, nastavovat sdílení...
Provádět změny událostí - lze upravovat, vytvářet i mazat události v kalendáři, nelze upravovat sdílení
Zobrazit všechny podrobnosti událostí - uživatel sice vidí všechny události a jejich detaily, nemůže však nic upravovat
zobrazit pouze informace o dostupnosti (skrýt podrobnosti) - uživatel pouze vidí, že v tomto okamžiku probíhá nějaká událost, ale dál už nevidí žádné detaily
Takže jako příklad mohu uvést, že třeba Centrum pro rodinu v Horní Dolní má nějaký vnitřní program, do kterého zasahují jeho 3 pracovníci. Ti si mezi sebou mohou nastavit klidně nejvyšší oprávnění. Mohou si tak všichni vyplňovat události a dokonce měnit možnosti sdílení. Zároveň je třeba, aby pracovník centra v Olomouci viděl jejich program. Není však potřeba z Olomouce cokoliv měnit. Tomuto pracovníkovi tedy nastavíme sdílení s oprávněním Zobrazit všechny podrobnosti událostí. Vidí tak, co se bude dít, ale nic jim nezmění ani nezruší.
Po vybrání vhodné varianty přístupu už stačí pouze uložit změny (či vytvořit kalendář - pokud nastavujete sdílení hned při tvorbě) a je hotovo.
Níže vidíte, jak se celodenní událost zobrazí uživateli, který má ke kalendáři to nejnižší oprávnění sdílení - vidí pouze, že se něco bude dít, ale neví ani co ani žádné detaily.
Pokud chcete sdílení některému uživateli zrušit, stačí kliknout na koš vpravo.